Chętni do rozstania mogą stracić pieniądze
Czy odprawa z tytułu zwolnień przysługuje także wtedy, gdy z inicjatywą odejścia z firmy za porozumieniem wystąpił zatrudniony? Większość prawników twierdzi, że tak
- W „Prawie i praktyce” z 5 maja 2011 w artykule „Porozumienie nie wyklucza odprawy” Marlena Chłopik pisze: „Jednym z takich uprawnień (...) jest prawo do odprawy pieniężnej. Nie ma przy tym znaczenia, która ze stron (pracownik czy pracodawca) występuje z propozycją rozwiązania stosunku pracy”.
Natomiast w numerze z 8 listopada 2011 w artykule „Jak obliczyć rekompensatę za utratę posady przy grupowych zwolnieniach” Mariusz Pigulski pisze: „Uwaga! Odprawę zatem wypłaca się nie tylko przy redukcjach grupowych, ale także (...) na mocy porozumienia stron, którego inicjatorem był zatrudniający”.
W związku z tymi wyjaśnieniami mam wątpliwość, czy dla pozyskania prawa do odprawy pieniężnej ma znaczenie, kto (pracownik czy pracodawca) wystąpił z inicjatywą rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron? – pyta czytelnik.
Dla kogo świadczenie i…
Ustawa z 13 marca 2003 o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844) gwarantuje prawo do odprawy zarówno przy zwolnieniach grupowych, jak i indywidualnych dokonywanych na podstawie tego aktu prawnego, gdy:
• pracodawca zatrudnia przynajmniej 20 pracowników,
• przyczyna zwolnienia nie leży po stronie zatrudnionych,
• rozwiązanie umowy o pracę następuje na mocy wypowiedzenia dokonanego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta