Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto ważniejszy – załoga czy właściciele

01 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Grzegorz Orłowski

Nawet bezterminowo pracownicy mogą partycypować w zyskach firmy, jeśli jej zakładowe przepisy gwarantują takie przywileje. Akcjonariusze lub wspólnicy spółki nie mają wtedy prawie nic do gadania

Konflikt dwóch fundamentalnych praw, czyli pracowniczego prawa do wynagrodzenia z jednej strony oraz prawa właściciela przedsiębiorstwa do decydowania o podziale i przeznaczeniu zysku z drugiej, nie są wobec siebie w prawnej opozycji. Za sprawą jednak nie do końca przemyślanych regulacji płacowych mogą do tego doprowadzić. Warto pod takim kątem je przeanalizować.

Obiecane pieniądze

W skrajnych wypadkach może oznaczać to sytuację, w której np. nabywca większościowego pakietu akcji dowiaduje się, że przy podziale zysku spółki nie ma wiele do powiedzenia.

Ów zysk bowiem – na czas nieokreślony – uprzednio „obiecano” załodze. Dzieje się tak za sprawą zapisanego prawa do premii (nagród) finansowanych z zysku w zakładowym układzie zbiorowym pracy (zuzp) wyposażonym w tzw. klauzulę wieczności. Oznacza to obowiązek jego stosowania nawet po  rozwiązaniu układu poprzez wypowiedzenie do czasu zawarcia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9095

Wydanie: 9095

Spis treści
Zamów abonament