Jak potraktować wydatek związany z odstąpieniem od najmu
Gdy rozwiązanie umowy ma na celu zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodu, odstępne zapłacone wynajmującemu jest dla spółki kosztem uzyskania przychodu
Tak orzekł WSA we Wrocławiu 3 listopada 2011 (I SA/Wr 1263-1264/11).
Skarżący bank podał, że wycofał się ze sprzedaży jednego ze swoich produktów – kredytu hipotecznego oferowanego w specjalnych filiach prowadzonych w wynajętych punktach. Decyzję uzasadnił niespełnieniem przez produkt założonego progu rentowności i zwiększonym ryzykiem kredytowym z uwagi na trwający kryzys gospodarczy.
Ponadto dodał, że wycofanie z oferty kredytów hipotecznych umożliwiło koncentrację środków banku na innych, generujących przychody produktach. W związku z tym bank rozwiązał umowy najmu rzeczonych filii, oferując wynajmującym tzw. odstępne w zamian za wyrażenie zgody na wcześniejsze zakończenie najmu. We wniosku o interpretację przepisów pytał, czy odstępne to może być kosztem uzyskania przychodu.
Zdaniem banku tak, bo jego działanie służyło minimalizacji strat związanych z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta