Kiedy kara umowna nie pomniejszy przychodu
Wydatek poniesiony przez spółkę na zapłatę kary umownej z tytułu odstąpienia od umowy nie może być przez nią uznany za koszt podatkowy
Odstąpienie od umowy ma na celu jedynie ograniczenie strat spółki, a nie, jak tego wymaga art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.
Tak orzekł WSA w Warszawie 10 listopada 2011 (III SA/Wa 369/11).
Spółka we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz w skardze argumentowała, że zapłacona przez nią kara umowna z tytułu odstąpienia od umowy kupna nieruchomości powinna zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Wskazała, że zawarła umowę, bo chciała nabyć nieruchomość pod budowę budynku mieszkalnego, ale wycofała się z niej po tym, gdy uzyskała informację, że na tej nieruchomości postawienie budynku mieszkalnego nie jest możliwe.
W ocenie spółki działała ona w tym celu, aby uniknąć dodatkowych strat, a pieniądze, które nie zostały zainwestowane na zakup...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta