Walka o ocalenie strefy euro
Niemcy i Francja mają dziś ustalić strategię ratowania wspólnej waluty. Polska jest za zmianami w traktatach
Dzisiejsze spotkanie niemieckiej kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w Paryżu to początek odliczania przed jednym z najważniejszych szczytów UE w najnowszej historii. 8 i 9 grudnia unijni przywódcy mają opracować reformy, które zapobiegną w przyszłości nadmiernemu zadłużaniu się krajów członkowskich i przywrócą zaufanie rynków do wspólnej waluty. We wtorek do Europy przyjedzie amerykański sekretarz skarbu Timothy Geithner, który będzie wzywał do śmiałych decyzji. Odwiedzi Niemcy, Francję i Włochy, gdzie ma przypominać, że od reform zależy los także amerykańskiej i światowej gospodarki.
Dwie wizje
Kanclerz Merkel i prezydent Sarkozy są zgodni, że konieczne jest zacieśnienie kontroli finansowej krajów posługujących się wspólną walutą. Spierają się jednak o to, jak dalece powinna być ona posunięta. Merkel chce zmian w traktatach, które umożliwią automatyczne karanie krajów łamiących dyscyplinę finansową i stawianie ich przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Sarkozy woli, aby kraje strefy euro zobowiązały się do przestrzegania zasad w porozumieniach międzyrządowych. Obawia się bowiem, że zmiany traktatów wymuszą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta