Gdy grozi niebezpieczeństwo, robota może zaczekać
Podwładny nie powinien stosować się do poleceń szefa, jeśli ich wykonanie mogłoby go narazić na utratę zdrowia lub życia
Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się wykonywać pracę określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym, a pracodawca – zatrudnić pracownika za wynagrodzeniem. W praktyce polega to na wykonywaniu poleceń szefa.
Dopuszczalne wyjątki
Wymagania wobec pracownika mogą być zapisane w umowie o pracę, do której często załącznikiem jest zakres obowiązków. Tyle że pracodawca nie jest ograniczony treścią tych dokumentów, może wydawać również inne polecenia, a podwładny powinien je wykonać. Odmowę zazwyczaj traktuje się jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. W konsekwencji ten, kto nie wykona dyspozycji szefa, musi liczyć się z rozstaniem bez wypowiedzenia.
Nie zawsze jednak tak będzie. Na podstawie art. 210 § 1 k.p., gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i bezpośrednio zagrażają zdrowiu lub życiu pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca niesie takie ryzyko dla innych osób,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta