Na czym polegają warunkowe zgody
Czasem UOKiK może się zgodzić na transakcję pod pewnymi warunkami. Zobowiąże wtedy przedsiębiorcę do określonego działania, które ma zapobiec istotnemu ograniczeniu konkurencji
Wrześniowa warunkowa decyzja prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotycząca przejęcia Aster przez UPC oraz październikowa dotycząca przejęcia przez Eurocash ośmiu spółek należących do Emperia Holdingu to ciekawe i jednocześnie dość rzadkie przykłady zastosowania uprawnień prezesa UOKiK w praktyce. Od 2004 r. było 14 takich przypadków.
W tym roku, na prawie 130 wszystkich decyzji w sprawach koncentracji, były trzy decyzje warunkowe. Niewielka liczba dotychczasowych decyzji i brak orzecznictwa powoduje, że warto przyjrzeć się dokładniej przepisom regulującym wydawanie decyzji warunkowych przez prezesa UOKiK >patrz ramka.
Czas to pieniądz
Wydanie zgody warunkowej to w założeniu rozwiązanie, które powinno służyć skróceniu czasu do zamknięcia transakcji, co w konsekwencji może obniżyć jej koszty. Dodatkową korzyścią jest możliwość modyfikacji warunków transakcji przez przedsiębiorców, w przypadku gdy istnieje zagrożenie pojawienia się negatywnej decyzji prezesa UOKiK i uzyskania zgody w tym samym postępowaniu, zamiast składania nowego wniosku po uzyskaniu odmowy.
Należy pamiętać, że ustawowy termin na wydanie decyzji w sprawach koncentracji wynoszący dwa miesiące od wszczęcia postępowania wydłuża się w stosunku do standardowej procedury o 14 dni w przypadku przedstawienia warunków przez ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta