Dla ZUS udział w stratach nie ma znaczenia
Odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej dotyczy obecnych i byłych udziałowców. Nie jest uzależniona ani od wysokości wkładów, ani od tego, czy wspólnik został zwolniony od udziału w stratach
Spółka cywilna to inny twór niż spółka handlowa. Źródłem powstania tej pierwszej jest umowa, w której wspólnicy zobowiązują się do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Ta spółka nie posiada osobowości prawnej i nie jest jednostką organizacyjną mającą status przedsiębiorcy. Przedsiębiorcami są natomiast poszczególni jej wspólnicy w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
Przepisy kodeksu cywilnego nie wymagają, aby wkłady wszystkich wspólników były równe. Gdy z umowy nie wynika nic innego, wspólnicy są uprawnieni do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczą w stratach. W umowie można zwolnić poszczególnych udziałowców od udziału w stratach. Nie można natomiast całkowicie wyłączyć wspólnika od udziału w zyskach.
Podstawą solidaryzm
Odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej za zobowiązania z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne kształtuje się na zasadach określonych w art. 115 ustawy z 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm., dalej ordynacja). Do tego bowiem przepisu odsyła art. 31 ustawy z 13...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta