Jak opodatkować drobne umowy zawierane z obcokrajowcami
Firma podpisująca umowę-zlecenie lub o dzieło z nierezydentem, który będzie wykonywał obowiązki poza Polską, nie musi pobierać podatku dochodowego od wypłacanego mu wynagrodzenia
Na polskim płatniku będą jednak ciążyły obowiązki związane ze sporządzeniem i przesłaniem informacji IFT-1/IFT-1R. Niezbędne będzie również posiadanie certyfikatu rezydencji zleceniobiorcy.
- Jesteśmy firmą turystyczną i zamierzamy wysyłać nasze wycieczki do Holandii. W związku z tym zawieramy umowy-zlecenia i o dzieło z tamtejszymi przewodnikami. Gdzie są one opodatkowane? – czyta czytelnik.
Zleceniobiorca, który ma miejsce zamieszkania w Holandii i tam wykonuje swoje zadania, nie musi rozliczać się z podatku w Polsce. Wynika to z konwencji z 13 lutego 2002 między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (DzU z 2003 r. nr 216, poz. 2120).
Działalność osobista
Zgodnie z art. 3 ust. 2 tej konwencji jeżeli z jej kontekstu nie wynika inaczej, każde określenie w niej niezdefiniowane będzie miało takie znaczenie, jakie przyjmuje się według prawa tego państwa w zakresie podatków, do których ma zastosowanie konwencja.
W świetle natomiast art. 13 pkt 8 lit. a w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT przychody z umów-zleceń bądź umów o dzieło uzyskiwane od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej bądź jednostki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta