Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

To będzie trudny rok dla inwestorów

05 stycznia 2012 | Moje Pieniądze | kinga żelazek
Trudno przewidzieć, ile będą wynosiły indeksy na koniec  2012 r., ale z pewnością sytuacja na giełdzie nadal będzie bardzo zmienna.
źródło: Rzeczpospolita
Trudno przewidzieć, ile będą wynosiły indeksy na koniec 2012 r., ale z pewnością sytuacja na giełdzie nadal będzie bardzo zmienna.
Na rynku złota nadal utrzymuje się długoterminowa tendencja wzrostowa. Na koniec roku jego cena ponownie może zbliżyć się do 2000 dolarów za uncję.
źródło: Rzeczpospolita
Na rynku złota nadal utrzymuje się długoterminowa tendencja wzrostowa. Na koniec roku jego cena ponownie może zbliżyć się do 2000 dolarów za uncję.

W pierwszym półroczu sytuacja na rynkach finansowych będzie bardzo niestabilna. Nie można zatem wykluczyć pogłębienia spadku indeksów giełdowych oraz dalszego osłabienia złotego. Lepsza powinna się okazać druga połowa roku

Inwestorów czeka równie trudny rok jak 2011. Euroland wciąż boryka się z kryzysem zadłużeniowym. Krajom Unii grozi recesja. Może to wywołać spadek indeksów giełdowych nawet o 10 – 15 proc.

Inwestorzy długoterminowi mogą wykorzystać zniżki cen akcji do systematycznego kupowania wybranych papierów lub jednostek funduszy akcji. Taka strategia w kilkuletnim okresie powinna przynieść dobre rezultaty.

W pierwszym półroczu lepiej postawić na spółki defensywne, np. z sektora medycznego czy spożywczego, a unikać np. spółek surowcowych, ponieważ są one bardziej wrażliwe na kryzys. Natomiast w drugim półroczu analitycy spodziewają się poprawy sytuacji na giełdach. Indeksy powinny zacząć rosnąć.

4,2 zł to średnia prognozowana cena euro na koniec 2012 r.

Wyniki inwestycji w obligacje będą w tym roku zbliżone do ubiegłorocznych. Z powodu problemów strefy euro i ucieczki inwestorów z ryzykownych rynków w krótkim okresie ceny polskich obligacji mogą spaść (wzrośnie wtedy ich rentowność). Ale nie będzie to trwała tendencja, zwłaszcza jeśli rządowi uda się ograniczyć deficyt budżetowy i sytuacja gospodarcza naszego kraju pozostanie stosunkowo dobra; powinno to sprzyjać zainteresowaniu polskimi papierami ze strony inwestorów zagranicznych. Głębsze spadki notowań funduszy obligacji można wykorzystać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9124

Wydanie: 9124

Spis treści
Zamów abonament