Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ze zwolnienia można zrezygnować lub je stracić

05 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Konrad Piłat

Przedsiębiorca w każdej chwili może zdecydować, że woli zostać czynnym podatnikiem VAT. Faktury może zacząć wystawiać od początku następnego miesiąca

Podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT mogą ze zwolnienia zrezygnować. W tym celu muszą pisemnie zawiadomić o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia.

Podatnik, który rozpoczyna w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności opodatkowanych i chce od razu rozliczać VAT, musi złożyć to zawiadomienie przed dniem wykonania pierwszej takiej czynności. Tak wynika z art. 113 ust. 4 ustawy o VAT.

Przekroczenie limitu

Artykuł 113 ust. 5 ustawy o VAT mówi, że jeśli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych podmiotowo przekroczy 150 tys. zł, to zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty.

Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad limit.

Za zgodą naczelnika urzędu skarbowego podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z dokumentów celnych oraz o kwotę podatku zapłaconą od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a także o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9124

Wydanie: 9124

Spis treści
Zamów abonament