Biznes w formie spółki cywilnej
Wspólnicy odpowiadają solidarnie zarówno za należności cywilne, wynikające z kontraktów handlowych, jak i za należności publicznoprawne
Jedną z częściej wybieranych przez osoby fizyczne formą prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka cywilna. Zawarcie umowy spółki cywilnej jest najbardziej korzystne dla małych, średnich i mikroprzedsiębiorców.
Założenie spółki cywilnej nie jest skomplikowane ani zbyt sformalizowane. Podstawowym warunkiem jest sporządzenie pisemnej umowy, w której wspólnicy zobowiązują się do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w określony sposób oraz przez wniesienie wkładów.
Spółka cywilna działa na zupełnie innych zasadach niż spółki prawa handlowego. W dodatku spółką jest tylko z nazwy, ponieważ faktycznie stanowi tylko umowę spółki cywilnej. Nie ma osobowości prawnej a każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzić jej sprawy.
Spółka cywilna nie figuruje w żadnym rejestrze, natomiast wspólnicy, którzy są osobami fizycznymi, muszą zgłosić rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej do ewidencji w gminie właściwej dla swojego miejsca zamieszkania. Każdy z nich ma więc status odrębnego przedsiębiorcy.
Przykład
Jan Kowalski i Adam Nowak, wspólnicy spółki cywilnej, prowadzą działalność gospodarczą pod nazwą K&N spółka cywilna.
Zamierzają zawrzeć umowę nabycia samochodu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta