Niezłożenie sprawozdania do rejestru nie musi oznaczać kary
Każdy przedsiębiorca musi mieć możliwość zweryfikowania sytuacji finansowej kontrahenta oraz jego przeszłości. Ważne jest to zwłaszcza przed zawarciem transakcji o większej wartości czy umowy długoterminowej
Sprawozdanie finansowe jest ważną informacją o kondycji kontrahenta. Niezłożenie sprawozdania do rejestru nie musi jednak się wiązać z odpowiedzialnością karną.
Na podstawie art. 69 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 152, poz. 1223 z późn. zm.) kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym roczne sprawozdanie finansowe, opinię biegłego rewidenta, jeżeli podlegało ono badaniu, odpis uchwały bądź postanowienia właściwego organu o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty – w ciągu 15 dni od zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
W praktyce obowiązek ten dotyczy głównie spółek akcyjnych oraz spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zgodnie z art. 24 ust 1 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (tekst jednolity DzU z 2007 r. nr 168, poz. 1186 z późn. zm.) w razie stwierdzenia, że wniosek o wpis do rejestru lub dokumenty, których złożenie jest obowiązkowe, nie zostały złożone pomimo upływu terminu, sąd rejestrowy wzywa obowiązanych do ich złożenia, wyznaczając dodatkowy siedmiodniowy termin pod rygorem zastosowania grzywny przewidzianej w przepisach kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji świadczeń niepieniężnych.
Od grzywny do kuratora
W jednym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta