Wójt otrzyma świadczenie, gdy przechodzi na emeryturę
Jeżeli rada gminy podejmie uchwałę ustalającą wysokość odprawy emerytalnej dla wójta, to wojewoda nie ma podstaw, aby ten akt uchylić
Do takich wniosków doszedł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 listopada 2011 r. (II OSK 1960/11). Przesądził w nim, że zarówno odprawa emerytalna, jak i rentowa są rodzajem wynagrodzenia, a zatem rada gminy ma kompetencje do ich ustalenia.
Brak uznaniowości
Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458 ze zm.) określa wysokość jednorazowej odprawy, jaka przysługuje pracownikowi samorządowemu w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Zgodnie z jej art. 38 ust. 3 zależy ona od liczby lat pracy i stanowi wielokrotność miesięcznego wynagrodzenia pracownika samorządowego. Ustawa nie pozostawia również wątpliwości, komu taka odprawa przysługuje – pracownikom samorządowym, a więc także wójtom, burmistrzom oraz prezydentom miast. Podobnie jest z okolicznościami, w jakich jest wypłacana, czyli w związku z przejściem na emeryturę albo rentę z racji niezdolności do pracy.
– Sposób uregulowania odprawy emerytalnej (rentowej) w ustawie o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta