Przy niedostatecznej kapitalizacji zadłużenie należy rozumieć szeroko
Przy obliczeniu „wartości zadłużenia", o której mowa w przepisach dotyczących tzw. cienkiej kapitalizacji, należy uwzględnić zobowiązania ze wszystkich tytułów prawnych, w tym handlowe
Tak uznała Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 23 listopada 2011 r. (IPTPB3/423-207/11-2/IR).
Spółka wskazała, że jedyny udziałowiec udzielił jej pożyczki w celu pokrycia kosztów modernizacji i rekonstrukcji linii technologicznej. Kwota znacznie przekroczyła kapitał zakładowy spółki.
Poza zobowiązaniami wynikającymi z umowy pożyczki spółkę łączą z udziałowcem stosunki handlowe związane ze wzajemnymi dostawami towarów i usług, na podstawie których strony są względem siebie dłużnikami oraz wierzycielami.
Spółka zadała pytanie, czy w świetle art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT, określając wartość zadłużenia wobec większościowych udziałowców, powinna przy obliczeniu współczynnika niedostatecznej kapitalizacji brać pod uwagę zadłużenie wyłącznie z tytułu pożyczek (kredytów) czy też zobowiązania wynikające ze wszelkich tytułów prawnych, w tym z tytułu dostaw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta