Mały przewoźnik zapłaci mniej
Od stycznia obowiązują trzy nowe taryfikatory kar dla: przewoźników, kierowców oraz osób zarządzających transportem. Wysokość sankcji dla przewoźników zależy od liczby zatrudnionych osób
To skutek modyfikacji wprowadzonych ustawą z 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 244, poz. 1454).
Trzy odpowiedzialne podmioty
Istotna zmiana, którą wprowadzono do ustawy z 6 września 2001 o transporcie drogowym (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 125, poz. 874 ze zm., dalej ustawa o transporcie), polega na wyszczególnieniu, kto odpowiada za dane przewinienie. W trzech załącznikach do niej określono, za co i w jakiej wysokości ma odpowiadać kierowca, menedżer transportu oraz firma, rozkładając tym samym odpowiedzialność za naruszenie między te podmioty.
I tak, zgodnie z art. 92 ust. 1 ustawy o transporcie, kierowca, który wykonuje przewóz drogowy, naruszając obowiązki lub warunki tego przewozu, podlega karze grzywny do 2 tys. zł (dotychczas wynosiła ona do 1 tys. zł).
Taki sam maksymalny wymiar grzywny przewidziano dla osoby zarządzającej przedsiębiorstwem lub zarządzającej transportem w przedsiębiorstwie oraz każdej innej wykonującej czynności związane z przewozem drogowym, która naruszyła obowiązki lub warunki przewozu drogowego lub dopuściła do powstania takich naruszeń (art. 92 ust. 3 ustawy o transporcie).
Grzywny na osobę zarządzającą transportem tak jak u kierowców nakładane są w trybie określonym w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta