Jak ominąć podatkowe pułapki
Obligacje giełdowe | Podatek od odsetek jest pobierany ryczałtem. Ten sposób rozliczenia z fiskusem może być przyczyną strat, jeśli kupimy papiery tuż przed końcem okresu odsetkowego
Kiedy kupiliśmy obligacje detaliczne na rynku pierwotnym, czyli w PKO BP, to rozliczenie z fiskusem nie sprawi problemu. Podatek jest automatycznie pobierany ryczałtem po każdej wypłacie odsetek. Natomiast w przypadku przedterminowego wykupu obligacji podatek zapłacimy proporcjonalnie do narosłych odsetek pomniejszonych o koszty wykupu (1 zł od sztuki w przypadku papierów dwu- i czteroletnich, 2 zł przy dziesięcioletnich).
Podobnie jest z opodatkowaniem odsetek, gdy kupujemy obligacje na giełdzie; również wypłacana nam kwota jest od razu pomniejszona o zryczałtowany 19-proc. podatek.
Sytuacja nieco się komplikuje, jeśli właścicielami obligacji zostajemy tuż przed wypłatą odsetek (kuponu) przez emitenta. Wówczas cena (tzw. cena brudna), po jakiej kupimy te papiery na giełdzie, będzie składała się z ceny czystej (kurs giełdowy pomnożony przez wartość nominalną) plus narosłe do tego czasu odsetki. Kupując taką obligację trzeba pamiętać, że podatek zostanie automatycznie naliczony od całości wypłaconego kuponu. W efekcie na odsetkowej części transakcji nabywca obligacji może ponieść stratę.
Zanim narosną odsetki
Wyjaśnijmy to na przykładzie, w którym dla uproszczenia pominęliśmy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta