Urlop bezpłatny zawiesza ubezpieczenia
Zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od przychodów ze zlecenia kończy się wraz z zakończeniem lub zawieszeniem stosunku pracy. Ale nie każdy wykonawca spieszy się o tym powiadomić zlecającego
- Zatrudniamy na zlecenie osobę. Ponieważ wykonawca jednocześnie pracował w innej firmie na cały etat, to z umowy cywilnej opłacaliśmy za niego tylko składkę zdrowotną.
Pod koniec lutego zleceniobiorca zgłosił jednak, że w swoim macierzystym zakładzie przebywa od 16 stycznia na urlopie bezpłatnym. Na koniec stycznia otrzymał od swojego pracodawcy wynagrodzenie w wysokości 3000 zł.
Taka kwota widnieje też na wydanym mu przez pracodawcę raporcie RMUA. Czy z uwagi na to, że otrzymał w tym miesiącu wynagrodzenie w takiej wysokości, składki od zlecenia na ubezpieczenia społeczne będą obowiązkowe dopiero od 1 lutego 2012 r.? – pyta czytelnik.
Nie. Już od 16 stycznia zlecenie jest obowiązkowym i jedynym zresztą tytułem do ubezpieczeń społecznych. Zleceniobiorca powinien w ciągu siedmiu dni od momentu rozpoczęcia urlopu bezpłatnego poinformować o tym fakcie swego zleceniodawcę (czyli do 23 stycznia). Skoro tego nie dokonał w terminie, to płatnik może się od niego domagać zwrotu odsetek od opłaconych po terminie składek ubezpieczeniowych.
Ale prześledźmy ten przypadek krok po kroku.
Etat i zlecenie
Dla pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem równym co najmniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta