Fiskus ma dziesięć lat na weryfikację wysokości zadeklarowanej straty
Nawet strata powstała w 2002 r. może być jeszcze sprawdzona przez organ podatkowy. Nie ma znaczenia, że już się przedawniło zobowiązanie podatkowe za ten rok
Co do zasady, jak wskazuje art. 70 § 1 ordynacji podatkowej (dalej op), zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Przepisy wskazują ponadto, kiedy bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu lub zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego (na potrzeby niniejszego artykułu pominiemy te okoliczności).
Organ ma prawo wydać decyzję
W zakresie podatku dochodowego zarówno od osób prawnych (CIT), jak i od osób fizycznych (PIT) początek terminu przedawnienia liczymy od końca roku, w którym zostało złożone (albo powinno być złożone) zeznanie roczne za poprzedni rok.
Z końcem minionego roku, tj. 2011, przedawniło się zobowiązanie za 2005 rok. Czy jednak wszyscy podatnicy mogą spać spokojnie, myśląc, że w odniesieniu do tego roku nie zapuka do nich organ podatkowy w celu weryfikacji złożonego rozliczenia?
Niestety, nie. Podatnicy, którzy deklarowali w 2005 r. stratę i rozliczyli ją w jednym z kolejnych pięciu lat podatkowych, nie mogą powoływać się na przedawnienie. Również wysokość straty powstałej przed 2005 r. i rozliczonej w kolejnych latach okresu 2006 – 2010 może być przedmiotem oceny organu podatkowego.
Powodem, dla którego w takiej sytuacji termin przedawnienia nie znajduje wprost...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta