Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak klauzuli w umowie nie zatrzyma w firmie

01 marca 2012 | Prawo i praktyka | Marcin Gonigroszek

O sposobie rozwiązania angażu decydują okoliczności faktyczne, a nie nazwa oświadczenia woli – uznał Sąd Najwyższy

Z tezy uchwały z 14 lutego 2012 r. (III PZP 5/11) wynika, że oświadczenie woli nazwane wypowiedzeniem, złożone pracodawcy przez pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony, w której nie przewidziano możliwości jej wymówienia (art. 33 k.p.), powoduje rozwiązanie umowy o pracę na mocy przepisów o rozwiązaniu przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia.

O co chodziło

Uchwałę tę Sąd Najwyższy podjął, bo Sąd Okręgowy w Lublinie zadał mu pytanie prawne, czy wypowiedzenie umowy na czas określony, w której strony nie przewidziały wcześniejszego jej rozwiązania za wypowiedzeniem, dokonane przez pracownika, powoduje skutek w postaci rozwiązania.

Szef i pracownik podpisali umowę na dwuletni czas określony. Nie przewidzieli przy tym, że można ją wcześniej rozwiązać za dwutygodniowym wypowiedzeniem (art. 33 k.p.). Przed upływem czasu, na jaki przyjęto angaż, pracownik złożył oświadczenie woli zmierzające do jego rozwiązania, nazwane wypowiedzeniem.

Mimo informacji szefa, że ta umowa nie przewiduje rozwiązania za wypowiedzeniem, podwładny zaprzestał świadczenia pracy po upływie wskazanego dwutygodniowego okresu. W związku z tym przełożony złożył oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 § 1...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9171

Wydanie: 9171

Spis treści
Zamów abonament