Zapłata części pensji to nie powód do rozstania
Jeśli szef wypłaca niepełne wynagrodzenie, pracownik nie zawsze ma podstawy, aby rozwiązać angaż i żądać odszkodowania. Ale jeśli złoży oświadczenie o zakończeniu współpracy, będzie ono skuteczne
Zupełnie inaczej jest, gdy pracodawca nie reguluje całej pensji w terminie. To ciężkie naruszenie jego obowiązków i podwładny ma prawo domagać się rekompensaty i natychmiastowego rozstania.
Gdy nie ma pełnej kwoty...
Naruszenie przez szefa podstawowych obowiązków wobec pracownika uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę oraz żądanie odszkodowania tylko wtedy, gdy nastąpiło to z winy umyślnej lub wskutek rażącego niedbalstwa pracodawcy. Sformułowanie w art. 55 § 11 k.p. „ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków” jest bowiem analogiczne do tego z art. 52 § 1 pkt 1 k.p. W razie sporu trzeba więc ustalić taki rodzaj winy pracodawcy jako okoliczność warunkującą prawo do odszkodowania z art. 55 § 11 k.p.
Ten, kto nie wypłaca zatrudnionemu w terminie całości wynagrodzenia, ciężko narusza swój podstawowy obowiązek z winy umyślnej, choćby z przyczyn niezawinionych nie uzyskał pieniędzy na pensje.
Wskazał na to Sąd Najwyższy w wyroku z 4 kwietnia 2000 r. (I PKN 516/99). Nie uchroni zatem pracodawcy to, że nie wypłaca poborów załodze z przyczyn, za które nie ponosi wyłącznej odpowiedzialności. Przykładowo dlatego, że jego kontrahenci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta