Brak sprzeciwu właściciela przesądza, że mamy do czynienia z usługą
Bezumowne korzystanie z cudzej własności może mieć kilka źródeł. Najczęściej następuje w wyniku bezprawnego zajęcia nieruchomości bądź też rozwiązania (upływ terminu, wypowiedzenie itp.) umowy uprawniającej do korzystania z danej nieruchomości (najem, dzierżawa, leasing itp.). Oznacza to, że stosunek prawny łączący strony nigdy nie istniał bądź ustał, co skutkuje tym, że korzystający ma obowiązek zwrotu przedmiotu najmu, dzierżawy czy leasingu.
Bezumowne korzystanie z rzeczy co do zasady zachodzi od samego początku, tj. od chwili bezprawnego zajęcia bądź od chwili ustania trwania umowy uprawniającej do korzystania z przedmiotu do chwili wydania tego przedmiotu. Zapłata określonej kwoty pieniężnej wiąże się w tym wypadku z prawem żądania naprawienia szkody wynikłej dla właściciela rzeczy z tytułu bezumownego używania rzeczy. Żądane wynagrodzenie jest w istocie odszkodowaniem.
Czy to usługa
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT podatkowi temu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przy czym przez świadczenie usług rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta