Jak rozliczyć ubytek węgla w elektrowni
Czy straty wyrobów węglowych powstające u podmiotów zużywających powinny podlegać akcyzie?
Twierdząco na to pytanie odpowiedziała Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 15 lutego 2012 r. (IBP-P3/443-1230/11/PH).
Z wnioskiem o jej wydanie zwrócił się producent energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu, który wykorzystuje m.in. węgiel kamienny o kodzie CN 2701. Ponieważ zużywany w ten sposób węgiel (jako tzw. wyrób węglowy) korzysta ze zwolnienia z akcyzy, wnioskodawca chciał potwierdzić, czy ewentualne straty ilościowe wyrobu powstające w związku z jego magazynowaniem i zużywaniem nie powodują obowiązku zapłaty akcyzy. Spółka wskazała również, że tego rodzaju straty są nieuniknione, wynikają bowiem z naturalnych procesów fizykochemicznych (węgiel pochłania wodę, która następnie może wyparowywać, powodując zmiany jego ciężaru, może on zamarzać, przywierać do podłoża itp.). Mogą również występować błędy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta