Dawne wakacje przepadną wraz z pierwszym kwartałem
TERMINY | Aby nie stracić zaległego urlopu wypoczynkowego z 2008 r., trzeba go rozpocząć dziś lub jutro, czyli do końca marca – potwierdza resort pracy, zmieniając wcześniejsze stanowisko w sprawie wybrania starego
Grażyna Ordak
Ponad trzy miesiące zajęło Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej skorygowanie pierwotnej opinii. Ta z 12 grudnia 2011 r. brzmiała następująco: „w ocenie Departamentu [Prawa Pracy] zmieniony art. 168 k.p. będzie miał zastosowanie do urlopu zaległego za rok 2011 i do urlopów zaległych za poprzednie lata. W 2012 r. urlopy niewykorzystane za poprzednie lata mają bowiem status urlopu zaległego" >patrz ramka.
Skąd ta zmiana
Oznacza to, że w myśl nowej interpretacji MPiPS zaległy urlop sprzed 2011 r. trzeba wziąć do końca marca zgodnie z poprzednim brzmieniem art. 168 k.p. A to dlatego, że skoro prawo do tego wolnego pracownik nabył pod rządami starego przepisu, to nie ma mowy o przyjęciu korzystniejszego okresu na wybranie zaległości, czyli do końca września.
Od 1 stycznia br. obowiązuje zmieniony art. 168 k.p. (wprowadzony na mocy art. 1 ustawy z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, DzU nr 232, poz. 1378, dalej ustawa deregulacyjna). W myśl niego urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 k.p. należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego.
Rok nabycia prawa
Już wcześniej i konsekwentnie od wprowadzenia nowelizacji takie stanowisko miał Główny Inspektorat Pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta