Do 10 kwietnia odwołaj się od decyzji zabierającej emeryturę
PRAWA NABYTE | Od 8 marca 2012 r. ZUS nie zabierze emerytury czy renty, którą dał wskutek własnego błędu. Jeśli już wcześniej odebrał świadczenie, to jest niewiele czasu na to, by powalczyć o zabrane pieniądze
Nawet jeśli organ rentowy przyznał świadczenie na skutek swego błędu, to nie zweryfikuje już swojej decyzji. A to za sprawą Trybunału Konstytucyjnego, który 28 lutego 2012 r. orzekł, że przepis przewidujący możliwość weryfikacji przez ZUS błędnych decyzji emerytalno-rentowych jest niezgodny z Konstytucją RP (K 5/11; DzU z 2012 r., poz. 251). W związku z tym od 8 marca br. ZUS nie może odebrać prawa do emerytury lub renty, mimo że pierwotna dokumentacja nie dawała podstaw do przyznania świadczenia.
O wyroku tym pisaliśmy już 29 lutego w artykule „Trybunał: ZUS nie tak łatwo odbierze świadczenie". Osobom, którym wcześniej zakład odebrał przyznane emerytury czy renty i które nie odwołały się od tej decyzji, mają czas do 10 kwietnia, by odzyskać zabrane świadczenia.
O co chodzi
Zakwestionowany przez Trybunał art. 114 ust. 1a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.) pozwalał ZUS w każdym momencie pozbawić daną osobę przyznanego nawet wiele lat wcześniej świadczenia. Jeśli tylko organ rentowy uzyskał nowe dowody, które świadczyły o tym, że przyznana emerytura czy renta jest świadczeniem nienależnym (czyli że nie było podstaw prawnych do jej przyznania w momencie wydawania pozytywnej decyzji), to mógł w każdym momencie ją cofnąć. Miał prawo odebrać świadczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta