Konwersja pożyczki na kapitał pozwoli uniknąć daniny
Polskie przedsiębiorstwa, które uzyskały od zagranicznych udziałowców finansowanie w formie pożyczek, nie muszą pobierać podatku u źródła w momencie wypłaty należnych im odsetek
Aby zwolnić się z tego obowiązku, mogą zamienić pożyczkę na udziały w spółce.
Stawka podatku
Podatek dochodowy z tytułu wypłacanych za granicę odsetek od pożyczek pobiera się w wysokości 20 proc. przychodów (art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT). Zawarte przez Polskę umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zazwyczaj wprowadzają jednak korzystniejsze stawki podatku u źródła. Przykładowo umowa z Luksemburgiem przewiduje dla odsetek stawkę podatku w wysokości 10 proc., a umowy z Niemcami, Norwegią i Holandią – 5 proc. Z kolei umowy z Francją i Szwecją w ogóle nie przewidują możliwości opodatkowania odsetek w państwie źródła.
Udziały w zamian
Rozwiązaniem pozwalającym na uniknięcie konieczności poboru w Polsce podatku u źródła z tytułu odsetek od pożyczki od podmiotu zagranicznego może być ich konwersja na udziały w polskiej spółce. Polega ona na wniesieniu wierzytelności z tytułu odsetek w formie wkładu niepieniężnego na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego polskiej spółki.
Możliwe jest również wniesienie jedynie nieznacznej części takiego wkładu na pokrycie kapitału zakładowego, natomiast nadwyżka przelana zostanie do kapitału zapasowego jako tzw. agio. Przykładowo zatem kapitał zakładowy polskiej spółki może zostać podwyższony jedynie o 1 proc. wartości odsetek, natomiast...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta