Jaka osoba może wykonywać zadania w odległym miejscu i niedługo
Wolno zaangażować pracowników tymczasowych i kontaktować się z nimi za pomocą Internetu. Odpowiednio stosuje się do nich wtedy przepisy o telepracy
Kodeks pracy pozwala tworzyć stosunki odmienne od pracy w zakresie tradycyjnego stosunku pracy. Chodzi m.in. o pracę na rzecz agencji pracy tymczasowej (APT) oraz telepracę polegającą na wykonywaniu zleconych pracownikowi zadań regularnie poza zakładem z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną (art. 5 k.p.). Natomiast definicji pojęcia pracy tymczasowej należy szukać w ustawie z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU nr 166, poz. 1608 ze zm., dalej ustawa). Najistotniejszym jej elementem jest trójstronna relacja między APT, pracownikiem tymczasowym oraz pracodawcą użytkownikiem. Umowa o współpracy wiąże agencję z jej kontrahentem (pracodawcą użytkownikiem), jednocześnie stosunek pracy wiąże pracownika tymczasowego z APT, która pełni tu funkcję pracodawcy.
Chociaż ani kodeks pracy, ani ustawa nie wskazują wprost na możliwość zatrudnienia pracownika tymczasowego w formie telepracy, potwierdza to art. 5 ustawy. W zakresie nieuregulowanym w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych odsyła do kodeksu pracy. Jednak przepisy regulujące telepracę (art. 675 – 17) należy stosować odpowiednio, uwzględniając specyfikę pracy tymczasowej.
Przy starcie
Do uzgodnienia między pracownikiem tymczasowym a agencją, że pracę będzie wykonywał w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta