Jak mądrze odebrać nowe mieszkanie
Od 29 kwietnia deweloper nie będzie mógł odebrać lokalu jednostronnie. Nie może też odesłać klienta z usterkami do wykonawcy
Czy procedura odbioru mieszkania powinna być opisana w umowie o budowę lokalu? Czy jest to zbędne?
Jan Wszołek: Dotychczas procedura odbioru lokalu była zazwyczaj regulowana w umowach deweloperskich. Przepisy nie odnosiły się do tej kwestii, zatem uwzględnienie postanowień umownych w tym zakresie było powszechną praktyką.
Jak powinno wyglądać odbieranie mieszkania, gdy nowa ustawa deweloperska wejdzie w życie?
Po 29 kwietnia 2012 r. będzie obowiązywać nowa regulacja dotycząca odbioru. Nadal jednak nie będzie to regulacja pełna. Ustawa częściowo odsyła do przepisów kodeksu cywilnego o rękojmi, ale nie precyzuje, o które przepisy chodzi: czy przepisy dotyczące umowy o dzieło, czy umowy sprzedaży. Tę kwestię najlepiej będzie doprecyzować w umowie.
Według nowej ustawy odbiór lokalu będzie czynnością dwustronną, w której uczestniczyć będą nabywca i deweloper. Poprzedzony będzie zawiadomieniem o zakończeniu budowy albo uzyskaniem przez dewelopera decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.
Ze spotkania dotyczącego odbioru lokalu sporządzany będzie protokół. Należy pamiętać, że odbiór lokalu to jedynie stwierdzenie prawidłowości jego wykonania i nie jest on tożsamy z jego wydaniem w posiadanie. Ustawa reguluje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta