Dodatkowe druczki, które mają znaczenie
Handel | W transakcjach często nie docenia się znaczenia tzw. ogólnych warunków umów. Tymczasem mogą one w istotny sposób kształtować stosunki między partnerami
Pod pojęciem ogólnych warunków umów (dalej OWU) kryją się dodatkowe postanowienia, pozostające poza obrębem właściwego dokumentu umowy, w których podmiot stosujący umieszcza istotne dla niego zasady kooperacji. Ich zadaniem jest uzupełnienie treści umowy o postanowienia o charakterze ogólnym, właściwym dla wielu rodzajów kontraktów. Typowym przykładem OWU jest regulamin sklepu internetowego, który – zgodnie z art. 8 ustawy z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną – musi być opracowany przez każdego przedsiębiorcę świadczącego usługi w ten sposób.
Szczególnie ważne
W ogólnych warunkach umów stosujący zastrzega sobie uprawnienia, które są dla niego szczególnie ważne. Z reguły są to zapisy dotyczące np. terminów realizacji świadczenia, waluty zapłaty, prawa właściwego, właściwości sądów itp. Można spotkać się także z zapisami, w których stosujący zastrzega sobie prawo własności rzeczy do czasu zapłaty za towar, ogranicza odpowiedzialność odszkodowawczą czy dokonuje wyłączenia możliwości zgłoszenia potrącenia wierzytelności. W konkretnej sytuacji może się więc okazać, że postanowienia OWU znacząco wpływają na zakres praw i obowiązków obydwu stron kontraktu.
Do wielokrotnego wykorzystania
OWU są przygotowywane przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta