Jak kupić nieruchomość i być skutecznie chronionym rękojmią
Przy weryfikowaniu stanu prawnego nabywanej parceli wystarczy zachowanie zwykłej staranności, jakiej każdy powinien dołożyć przy prowadzeniu własnych spraw. Większe mogą być wymagania w stosunku do profesjonalistów
Nikogo nie powinno dziwić, iż jedną z podstawowych zasad prawa cywilnego jest zasada „nemo plus iuris in alium transferre potest quam ipse habet", czyli nikt nie może przenieść więcej praw niż samemu posiada. Bezwzględne jej stosowanie przerzuciłoby jednak całkowite ryzyko wszelkich transakcji kupna na nabywców, zmuszając ich do sprawdzania wiarygodności swoich kontrahentów i pochodzenia rzeczy, którą zamierzają kupić, z detektywistyczną skrupulatnością. Otworzyłoby też drogę dla wielu nieuczciwych sprzedawców, powodując brak pewności obrotu, na co w przypadku nieruchomości nie można pozwolić. Dlatego też stworzone zostały księgi wieczyste rejestrujące stan prawny nieruchomości oraz zasady prawne chroniące nabywców w dobrej wierze nabywających nieruchomości w oparciu o wpisy w księdze wiecznej.
Treść rozstrzyga
Taką zasadą jest rękojmia publicznej wiary ksiąg wieczystych uregulowana w ustawie o księgach wieczystych i hipotece z 6 lipca 1982 r., która polega na tym, iż w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe.
Rękojmia chroni nabywców praw, którzy dokonują tego w oparciu o wpisy do księgi wieczystej. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta