Jak źle wyprana pościel
Rozstrzyganie po latach, kto naprawdę był odważny, a kto się złamał, niczego dzisiaj nie naprawi. Ale poszukiwanie spokoju oznacza rezygnację z prawdy – o książce Mariusza Ziomeckiego pisze publicystka „Rzeczpospolitej”
Prawie wszyscy w naszym pokoleniu jesteśmy szarzy, jak źle wyprana pościel" – mówi główny bohater nowej powieści Mariusza Ziomeckiego „Mr. Pebble i Gruda". Ziomecki wiele w życiu przeżył. Budował w ZSRR rurociąg orenburski, pracował w warszawskim tygodniku „Kultura", po stanie wojennym wyemigrował, pisał komentarze dla amerykańskich gazet. Wrócił w latach 90., tworzył i szefował wielu tytułom prasowym. I chociaż ma już w swoim dorobku jedną powieść, bardziej znany jest jako publicysta i komentator.
Kluczem do wielowątkowej powieści „Mr. Pebble i Gruda" jest data urodzenia autora – rok 1952. Widać, że w pokoleniu dzisiejszych sześćdziesięciolatków tkwi już silna potrzeba opisania zbiorowych doświadczeń. Rówieśnikiem Ziomeckiego jest przecież Bronisław Wildstein, który zaledwie kilka miesięcy wcześniej wydał „Czas niedokonany" – powieść sięgającą daleko w przeszłość, by opisać dzisiejszą Polskę.
Dorastali w czasach gomułkowskiej małej stabilizacji, otarli się o doświadczenia Marca ,68, a po Czerwcu ,76 tworzyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta