Nie każdy w zeznaniu wpisuje NIP
Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT, w deklaracjach podają PESEL. Taka zasada obowiązuje przy rozliczaniu się za 2011 r. Nie zawsze jednak łatwo zastosować ją w praktyce
Zdarza się bowiem, że w ubiegłym roku podatnik prowadził firmę, ale już ją zlikwidował.
Możliwa jest też sytuacja, że składająca zeznanie osoba w 2011 r. nie była przedsiębiorcą, ale została nim na początku tego roku i dopiero później wypełniła PIT. Czy wtedy ma podać w nim NIP czy PESEL?
Przepisy nie dają jednoznacznej odpowiedzi.
Co mówią przepisy
Zasady posługiwania się NIP i PESEL uregulowane są w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Zgodnie z art. 2 ust. 1 osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu.
Obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również inne podmioty, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, oraz płatnicy podatków (ust. 2).
Według art. 2 ust. 3 ustawy o PIT obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają także podmioty będące, na podstawie odrębnych ustaw, płatnikami składek ubezpieczeniowych.
Od tych reguł jest jeden wyjątek. W myśl ust. 4 omawianego przepisu obowiązkowi ewidencyjnemu nie podlegają podatnicy, którzy uzyskali numer identyfikacyjny na podstawie art. 132 ust. 5 (dotyczy firm zagranicznych świadczących usługi elektroniczne osobom niepodlegającym opodatkowaniu) oraz art. 134a ust. 4 (dotyczy firm
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta