Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zielone papiery zamkną drogę do kariery

11 kwietnia 2012 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Jeśli sąd uznał pracownika za całkowicie ubezwłasnowolnionego, szef może z nim rozwiązać umowę o pracę. Jest to bowiem uzasadniona przyczyna wypowiedzenia angażu

Przesłankami orzeczenia całkowitego ubezwłasnowolnienia są: choroba psychiczna, niedorozwój umysłowy albo inne zaburzenia psychiczne, które powodują, że osoba nie jest w stanie samodzielnie kierować swoim zachowaniem.

Chodzi tu więc o poważne zaburzenia psychiczne, które wyłączają samodzielne funkcjonowanie tej osoby. Dlatego ubezwłasnowolniony całkowicie nie ma zdolności do czynności prawnych. Nie może więc samodzielnie zawierać umów czy składać jednostronnych oświadczeń woli.

Jedynie gdyby osoba ubezwłasnowolniona zawarła umowę należącą do tych powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, byłaby ona ważna z chwilą jej wykonania, chyba że pociągałoby to za sobą rażące pokrzywdzenie tej osoby (art. 14 § 2 k.c.). To wyjątek pozwalający osobie ubezwłasnowolnionej na robienie np. drobnych zakupów.

Zasadniczo jednak czynności prawne w jej imieniu może dokonywać tylko ustanowiony przez sąd opiekun. Ubezwłasnowolniony całkowicie nie ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9205

Wydanie: 9205

Spis treści
Zamów abonament