MasterCard gra na czas
Postawa koncernu może zmusić Ministerstwo Finansów do wprowadzenia odgórnych regulacji ustawowych w sprawie prowizji za transakcje kartami
O co chodzi w batalii o obniżenie tzw. opłat interchange? O porozumienie ponad podziałami. I do takiego właśnie doszło. Do 30 maja br. zgodnie z postulatem akceptantów kart płatniczych, czyli m.in. właścicieli sklepów, punktów usługowych, stacji benzynowych, organizacje Visa i MasterCard powinny złożyć deklarację chęci przystąpienia do porozumienia.
To wcześniej, niż zakładała wstępna wersja raportu NBP z prac zespołu roboczego ds. opłaty interchange, ale stanowczo za późno zważywszy na fakt, jak długo w Polsce borykamy się z problemem wysokich opłat za transakcje kartowe. Zawyżone stawki interchange godzą przede wszystkim w przedsiębiorców, którzy rocznie tracą z tego tytułu nawet kilkadziesiąt milionów złotych, finansując, jako jedyne podmioty, rozwój systemu kartowego w Polsce. Warto przy tym zauważyć, że świadomość konsekwencji tego stanu rzeczy dla konsumentów i rynku jest zatrważająco niska. Tymczasem dla tych pierwszych interchange jest dziś zawarte w cenie towaru czy usługi, Skarb Państwa traci natomiast blisko 1 proc. PKB na emisję i zarządzanie gotówką. Pytanie, czy stać nas na to.
Globalny gracz outsiderem
Aprobatę dla zmniejszania barier rozwoju obrotu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta