Kiedy wydatki mają pokrycie w dochodach
Czy organy skarbowe prowadząc postępowanie podatkowe w sprawie nieujawnionych źródeł przychodów mają prawo pominąć chronologię wydatków ponoszonych przez podatników?
Odpowiedź na to pytanie jest istotna dla osób, przeciwko którym toczy się postępowanie za okresy sprzed 2007 r.
Później obowiązujące przepisy rozstrzygnęły tę kwestię jednoznacznie na niekorzyść podatników.
Porównanie dochodów i wpływów
Postępowanie podatkowe z tytułu przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych jest prowadzone na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).
Zgodnie jej z art. 20 ust. 3 wysokość przychodu ze źródeł nieujawnionych ustala się na podstawie poniesionych przez podatnika w roku podatkowym wydatków i wartości zgromadzonego w tym roku mienia, jeżeli wydatki te i wartości nie znajdują pokrycia w mieniu zgromadzonym przed poniesieniem tych wydatków lub zgromadzeniem mienia, pochodzącym z przychodów uprzednio opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania.
Istotny jeden rok
Z przepisu tego wynika, że w postępowaniu podatkowym w sprawie nieujawnionych źródeł okresem, który podlega badaniu, jest zawsze jeden rok. Nie może to być okres dłuższy ani krótszy.
Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 12 października 2009 r. (I SA/Gd 607/09): „okres podatkowy, za który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta