Jak wskazać podwykonawcę w ofercie
Podanie lub brak informacji o zakresie podwykonawstwa, poza walorem informacyjnym, nie rodzi żadnego skutku zobowiązaniowego co do sposobu wykonania zamówienia
Wykonawca składając ofertę – zwłaszcza w dużych i skomplikowanych postępowaniach o zamówienie publiczne – często zaznacza, że w przypadku wygranej zamówienie będzie realizował przy pomocy podwykonawców. Okazuje się jednak, że z pozoru jasne przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej pzp) dotyczące podwykonawców budzą wątpliwości.
Jakie regulacje
W prawie polskim nie istnieje ustawowa definicja podwykonawcy. Zgodnie z art. 36 ust. 4 pzp zamawiający żąda wskazania przez wykonawcę w ofercie części zamówienia, której wykonanie powierzy podwykonawcom. Przez część zamówienia, którą wykonawca zamierza powierzyć podwykonawcom, należy rozumieć fragment większej całości, którą w tym wypadku jest przedmiot zamówienia.
Częścią zamówienia jest zatem wyodrębniony fragment wykonywanych robót rozumiany jako część zakresu prac – tak stwierdziła Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku KIO 2191/10.
Wyjątek stanowi art. 36 ust. 5 pzp, zgodnie z którym zamawiający może zastrzec w specyfikacji, że część lub całość zamówienia nie może być powierzona podwykonawcom. Zastrzeżenie takie nie może być dowolne, musi być poparte odpowiednim uzasadnieniem.
Jak orzekła KIO w wyroku KIO/UZP 562/09,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta