Zadania można realizować w stałym punkcie lub na dużym obszarze
To, jakie miejsce pracy szef wpisze podwładnemu w angażu, będzie wpływać na koszty jego zatrudnienia, m.in. te związane z wysłaniem go w podróż służbową
Kodeks pracy nie definiuje wprost pojęcia „miejsca wykonywania pracy". Dlatego wielokrotnie rozważały to sądy, sporo miejsca poświeciła temu zagadnieniu także fachowa literatura.
A określenie to jest niezwykle ważne dla pracownika, gdyż od prawidłowego wskazania w umowie o pracę miejsca wykonywania pracy zależą niektóre jego uprawnienia.
Chodzi np. o diety związane z podróżami służbowymi zatrudnionego. Zazwyczaj sprawy o takim właśnie charakterze trafiają do sądów. Przy tej okazji interpretują one „miejsce wykonywania pracy".
To nie zawsze siedziba pracodawcy
Zgodnie z art. 775 k.p. pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Z tego przepisu wynika, że kodeks pracy rozróżnia miejsce pracy podwładnego oraz miejsce, w którym siedzibę ma pracodawca.
Znalazło to też odzwierciedlenie w literaturze oraz orzeczeniach sądu (m.in. wyrok Sądu Najwyższego z 1 kwietnia 1985 r., I PR 19/85). Oczywiście nie oznacza to, że miejsce wykonywania pracy podane w umowie o pracę nie może być tożsame z tym, w którym pracodawca ma swoją siedzibę.
Miejsce wykonywania pracy jest jednym z tych elementów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta