Nieważne, kto dokapitalizował spółkę, tylko kto posiada udziały
Prawo do zwrotu dopłat wniesionych do spółki z o.o. jest powiązane z udziałem. Dlatego zwolnienie z podatku przysługuje nie tylko wnoszącym dopłaty, ale też tym, którzy później przejęli własność udziału w spółce
Potwierdzają to wyroki sądów administracyjnych.
- Otrzymałem w 2011 r. zwrot dopłat do spółki z o.o. Dopłaty uiścił w 2009 r. poprzedni wspólnik, od którego odkupiłem udziały w 2010 r. Urząd skarbowy twierdzi, że mam w zeznaniu za 2011 r. wykazać podatek dochodowy z tego tytułu. Czy to prawidłowa interpretacja przepisów? – pyta czytelnik.
Nie, zwrot dopłat wspólnikowi spółki z o.o. jest zwolniony z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 51 ustawy o PIT. Przepis ten mówi, że zwolnione z podatku są przychody otrzymane z tytułu zwrotu dopłat wniesionych uprzednio, zgodnie z odrębnymi przepisami, do spółki mającej osobowość prawną – do wysokości wniesionych dopłat.
Wspomnianymi odrębnymi przepisami są art. 177 – 179 kodeksu spółek handlowych. Warunkiem skorzystania z tej formy zapewniania spółce z o.o. gotówki jest odpowiedni zapis w umowie spółki. Zasilenie spółki przez wspólników dodatkowymi wpłatami jest też zależne od uchwały wspólników określającej termin i wysokość dopłat.
Wewnętrzna pożyczka
W wyroku z 10 stycznia 2012 r. (III SA/Wa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta