Rolnicy do skarbówki marsz!
Przedsiębiorca, który opłaca niskie składki w KRUS jako gospodarz, straci ten przywilej, jeżeli do końca maja nie dostarczy właściwego zaświadczenia z urzędu skarbowego
Możliwość opłacania składek w KRUS przez osobę, która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, jest wyjątkiem od reguły. Z zasady bowiem ubezpieczenia w ZUS mają pierwszeństwo przed rolniczymi. Dlatego gospodarz, który podejmuje pracę na etacie czy umowę-zlecenie, zostaje wyłączony z kręgu tych, dla których ubezpieczenia są obowiązkowe z racji pracy na roli. W czasie trwania tych umów składki za te osoby muszą być opłacane w ZUS.
Spośród osób, które jednocześnie parają się orką i prowadzą pozarolniczą działalność, możliwość kontynuowania ubezpieczeń w KRUS mają nieliczni. Takie prawo przysługuje wieloletnim rolnikom, czyli osobom, które opłacają składki rolnicze – i to obowiązkowo – przez co najmniej trzy lata. A obowiązkowe są one tylko w sytuacji, gdy gospodarstwo rolne ma nie mniej niż hektar przeliczeniowy użytków rolnych bądź działalność została zakwalifikowana jako dział specjalny produkcji rolnej.
Te trzy lata ubezpieczenia w KRUS muszą poprzedzać rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jeśli kolejność jest odwrotna – najpierw działalność, potem praca na roli, nie ma co marzyć o tym, by płacić składki w KRUS. Prawa wyboru nie mają też osoby uprawnione do emerytury lub renty bądź do innych świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Coroczne obowiązki
Warunki, na jakich przedsiębiorca może kontynuować ubezpieczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta