Ochrona podczas urlopu i usprawiedliwionej nieobecności w pracy
Art. 41 kodeksu pracy Zasady ochrony
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie jego innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Komentarz
- Do prawidłowego stosowania tego przepisu trzeba wiedzieć, kiedy zaczyna i kończy się urlop lub inna usprawiedliwiona nieobecność zatrudnionego, Ważne są też terminy, w których taka absencja przestaje być azylem przed rozwiązaniem umowy.
Początek wypoczynku
Urlop wypoczynkowy rozpoczyna się w danym dniu z pierwszą godziną doby roboczej – a nie doby kalendarzowej. Oznacza to, że jego początkiem jest godzina, od kiedy zatrudniony miał świadczyć pracę tego dnia zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Potwierdzeniem tego, że pracodawca może wręczyć wypowiedzenie w dobie kalendarzowej, w której ma zacząć się urlop, jest wyrok Sądu Najwyższego z 4 listopada 2010 r. Pracownik kończący właśnie trzecią zmianę (trwającą od 22 do 6 dnia następnego), a zaczynający kolejną dopiero o 22 tego następnego dnia, który dostał jednocześnie wypowiedzenie oraz urlop wypoczynkowy, nie przebywa w tym momencie na urlopie wypoczynkowym.
Urlopu wypoczynkowego udziela się bowiem na dni pracy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta