Kiedy fiskus może się zabezpieczyć
Organy skarbowe mają prawo zająć rachunek bankowy przedsiębiorcy przed upływem terminu płatności podatku. Jest to możliwe, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że nie zostanie on uregulowany
Co do zasady podatnicy dobrowolnie wpłacają należności na rachunek bankowy właściwego organu podatkowego. Jeśli pojawia się spór co do wysokości zobowiązania, to właściwy organ prowadzi z udziałem podatnika postępowanie, w ramach którego ustala (w przypadku decyzji kreującej zobowiązanie) lub określa wymiar podatku.
Na tej podstawie podatnik zobowiązany jest do ewentualnej jego zapłaty. Gdy nie ureguluje go dobrowolnie, organy skarbowe mogą przeprowadzić względem niego postępowanie egzekucyjne (aby odzyskać należność publicznoprawną).
Na wszelki wypadek
Niekiedy organy podatkowe mogą już w toku prowadzonego postępowania zająć rachunek bankowy podatnika w celu zabezpieczenia przyszłych należności fiskalnych. Następuje to zatem jeszcze przed wydaniem prawomocnej decyzji podatkowej. Celem postępowania zabezpieczającego jest bowiem zagwarantowanie zaspokojenia należności publicznych z majątku podatnika w przyszłości (a nie ich egzekucja). Takie uprawnienie organów podatkowych wynika z art. 33 § 1 ordynacji podatkowej (dalej op).
Ustawowe przesłanki
Zgodnie z art. 33 § 1 ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe przed terminem płatności może być zabezpieczone na majątku podatnika, a w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim także na majątku wspólnym, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta