Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korzystne hamowanie Chin

25 kwietnia 2012 | Ekonomia | Grzegorz Siemionczyk
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa

Lawrence Chia | Partner zarządzający, współprzewodniczący Global Chinese Services Group, Deloitte

W połowie kwietnia Chiny zdecydowały się na poszerzenie dopuszczalnego pasma wahań kursu juana wobec dolara z 0,5 do 1 proc. w każdą stronę względem ustalanego codziennie poziomu. Czy to sygnał, że Pekin przyspiesza z reformą systemu walutowego, czy tylko ustępstwo przed szczytem G20?

Lawrence Chia: Chiny dobrze wiedzą, że muszą umiędzynarodowić juana, i od dawna mają to w planach. Tego wymaga ich status drugiej, a wkrótce zapewne największej gospodarki świata, będącej dla wielu państw głównym partnerem handlowym. Prowadzenie na taką skalę handlu za pośrednictwem trzeciej waluty – dolara – nie ma żadnego sensu i jest kosztowne. Dlatego Pekin sporo już zrobił, aby juana zinternacjonalizować, np. umożliwiając zagranicznym spółkom emitowanie obligacji w tej walucie (dim sum bonds) i wprowadzając na chińskie giełdy kilkanaście juanowych par walutowych. Najważniejszym krokiem będzie jednak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9217

Wydanie: 9217

Spis treści
Zamów abonament