Pensji małżonka nie można odliczyć, ale jego szkolenie tak
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów firmy wynagrodzenia osoby współpracującej. Nie ma natomiast przeszkód, aby w księdze przychodów i rozchodów uwzględnić wydatki na jej kurs lub podróże służbowe
- Prowadzę hurtownię. W działalności pomaga mi żona (jako osoba współpracująca). Podatek dochodowy rozliczam na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jakiego rodzaju wydatki poniesione na rzecz osoby współpracującej (żony) mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.
Przepisy podatkowe nie zawierają definicji osoby współpracującej. Znajdziemy ją w art. 8 ust. 11 ustawy z 13 listopada 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Zgodnie z tym przepisem za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności (z wyjątkiem osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego).
Artykuł 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT mówi, że za koszt uzyskania przychodu nie może być uznana wartość własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta