Czteroletnia gwarancja zachowania posady przed emeryturą
Art. 39 kodeksu pracy [Zasady ochrony] Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
- Zgodnie z art. 39 k.p. pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia pracownikowi, któremu m.in. brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia:
- powszechnego wieku emerytalnego (60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni) lub
- niższego wieku emerytalnego z tytułu tzw. okresów pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
W tym drugim przypadku chodzi o wiek emerytalny niższy od powszechnego, który zapewnia szybsze uzyskanie „normalnej” emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze z mocy samego prawa. Dla przykładu niższy wiek emerytalny dla nauczycielki wynosi 55 lat pod warunkiem, że 1 stycznia 1999 r. spełniła stażowe warunki uzyskania emerytury, czyli:
- posiadała przynajmniej 15-letni okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
- jej okres składkowy i nieskładkowy wynosił wówczas nie mniej niż 20 lat (art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z FUS).
Niższy wiek uprawniający do normalnej emerytury, przed którego osiągnięciem przysługuje ochrona przedemerytalna, został określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (DzU nr 8, poz. 43 ze zm.). Dla osób zatrudnionych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta