Pożytki z elastycznej pracy
Polscy pracodawcy przekonują, że rozwojowi technicznemu powinna towarzyszyć większa elastyczność w zakresie zatrudniania i zwalniania pracowników.
Tłumaczą, że sztywne przepisy prawa pracy nie są gwarancją zatrudnienia. Odwrotnie: przeszkadzają w stworzeniu nowoczesnej organizacji pracy w firmie. Takiej, która odpowiadałaby potrzebom współczesności i zwiększyłaby bezpieczeństwo pracy.
Proponują więc cały pakiet zmian związanych z prawem pracy jako część programu „Modelowe rozwiązania flexicurity". Eksperci Lewiatana przytaczają przy tym liczne badania, w tym OECD, z których wynika, że ułatwienia związane z zatrudnianiem, zwalnianiem, ale też uelastycznieniem organizacji czasu pracy w firmach mają dodatni wpływ na przepływy na rynku pracy. – Często nie zastanawiamy się nad tym, że przepisy pracy chronią nas przed zwolnieniem, ale jednocześnie powodują, że trudniej jest znaleźć kolejne zatrudnienie. Uelastycznienie przepisów i form zatrudnienia powoduje, że uczymy się, i przedsiębiorcy, i pracownicy, swobodniejszego poruszania na rynku pracy – tłumaczy Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan. Dodaje, że wyższa dostępność elastycznych form zatrudnienia i elastycznego czasu pracy wywiera pozytywny wpływ na prawdopodobieństwo znalezienia trwałej pracy. – Elastyczne formy zatrudnienia wydłużają przeciętny czas posiadania pracy i obniżają ryzyko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta