Sprzedaż dotowanej maszyny może dać podatkowe korzyści
W razie zbycia niezamortyzowanego środka trwałego sfinansowanego dotacją, do kosztów zalicza się całą jego nieumorzoną wartość, także tę pokrytą dopłatą
Taki sposób rozliczenia jest tym korzystniejszy, im niższą stawkę amortyzacyjną stosował podatnik.
Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą (podatkowa księga przychodów i rozchodów). Jak rozliczyć sprzedaż niezamortyzowanej maszyny, której zakup był częściowo sfinansowany dotacją?
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o PIT przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z tą działalnością składników majątku będących środkami trwałymi, ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Według art. 14 ust. 2 pkt 2 tej ustawy przychodami z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.
Otrzymana dotacja na zakup środka trwałego nie jest zatem przychodem firmy. Jest nim natomiast przychód ze sprzedaży sfinansowanego nią środka trwałego.
Odpisy amortyzacyjne od takiego środka trwałego nie były zaliczane do kosztów uzyskania przychodu w tej części, jaka została podatnikowi zwrócona tą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta