Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy banki komórek macierzystych korzystają z preferencji w VAT

27 kwietnia 2012 | Prawo i praktyka | Radosław Maćkowski
źródło: Rzeczpospolita

Od 1 stycznia 2011 r. pojawiły się wątpliwości, czy przechowywanie krwi pępowinowej mieści się w zakresie usług medycznych objętych zwolnieniem z podatku od towarów i usług. Najnowsze orzecznictwo rozstrzyga je na korzyść podatników

Przed tą datą, zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy o VAT, ze zwolnienia z tego podatku korzystały „usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych” sklasyfikowane w grupie 85 polskiej klasyfikacji wyrobów i usług w wersji z 1997 r., m.in. „usługi świadczone przez laboratoria medyczne” (grupowanie PKWiU 85.14.16) oraz „usługi świadczone przez banki krwi, spermy i organów przeznaczonych do transplantacji” (grupowanie PKWiU 85.14.17). Jeśli czynności wykonywane przez banki komórek macierzystych wchodziły w zakres wskazanych grupowań, były objęte zwolnieniem z VAT.

Orzeczenia Trybunału

Jeszcze przed zmianą polskich przepisów o VAT mogły się pojawić wątpliwości, czy wszystkie czynności wykonywane przez banki powinny korzystać ze zwolnienia, zwłaszcza w świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Chodzi o wyroki wydane 10 czerwca 2010 r. (C-262/08 Copy-Gene oraz C-86/09 Future Health Technologies Ltd).

Polskie organy podatkowe jednak i tak nie miałyby prawa do zakwestionowania zwolnienia dla banków przed tą datą. Nawet gdyby uznać, że przepisy unijne dotyczące zwolnienia z VAT dla usług medycznych nie były prawidłowo wdrożone do polskiego porządku prawnego w tamtym okresie, władze krajowe w sporach z podatnikami nie mogły powoływać się na przepis...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9219

Wydanie: 9219

Spis treści

Turystyka

Zamów abonament