Więcej pracujących, mniejsze bezrobocie
Zatrudnienie zwiększy się o ok. 300 tys. osób do roku 2020. A bezrobotnym szukanie zatrudnienia zajmie za trzy lata od sześciu do ośmiu tygodni mniej niż teraz
Stanie się tak przez przyjęcie i zastosowanie rozwiązań dotyczących polityki rynku pracy, jakie proponuje PKPP Lewiatan w programie „Modelowe rozwiązania flexicurity".
Zasiłek nie może wykluczać, ale ma mobilizować
Zdaniem przedsiębiorców obecny system zasiłków dla osób bezrobotnych częściowo demobilizuje je do aktywnego poszukiwania pracy. PKPP Lewiatan proponuje, aby skrócić czas pobierania zasiłku do maksymalnie do pół roku, a jego wysokość powiązać z wynagrodzeniem, jakie bezrobotny otrzymywał przed utratą pracy. Dodatkowo każda osoba pobierająca zasiłek byłaby zobowiązana do udziału w szkoleniach i kursach, na które kierowałby ją urząd pracy.
– W wyniku częściowego powiązania wysokości zasiłku z wynagrodzeniem otrzymywanym przed utratą pracy wzrośnie jego ubezpieczeniowa funkcja (ubezpieczenie przed spadkiem dochodów w wyniku utraty pracy) – tłumaczy Małgorzata Rusewicz, ekspert PKPP Lewiatan. Jej zdaniem podniesie to atrakcyjność tego instrumentu polityki rynku pracy dla osób o wyższym kapitale ludzkim (lepiej wykształconych) i zarobkach. – To oznacza, że także takie osoby zaczną się częściej rejestrować w urzędach pracy, korzystać z pośrednictwa publicznych służb zatrudnienia. – Ekspert przypomina, że teraz firmy najczęściej szukają pracowników wykwalifikowanych, specjalistów na wolnym rynku, bez pomocy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta