Decyzja zespołu daje firmie uprawnienia
Nawet orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności nie wyklucza podjęcia pracy. A pracodawca może się na jego podstawie domagać dofinansowania kosztów zatrudniania niepełnosprawnego
Orzecznictwem w zakresie niepełnosprawności zajmują się zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności:
- powiatowe – jako I instancja,
- wojewódzkie – jako II instancja.
Żadne z wydanych przez te zespoły orzeczeń nie oznacza zakazu podjęcia pracy. Czasem jednak konieczne jest zapewnienie niepełnosprawnemu odpowiednich warunków, by mógł podjąć zatrudnienie.
Przykład
Pani Anna legitymuje się znacznym stopniem niepełnosprawności. W orzeczeniu ma wpisane, że jest zdolna do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej. Z tego powodu pracodawca z otwartego rynku pracy odmówił przyjęcia jej do pracy, twierdząc, że jako przedsiębiorca nieposiadający statusu zakładu pracy chronionej nie może jej zatrudnić.
Podany powód nie jest zgodny z prawdą. Zgodnie bowiem z art. 4 ust. 5 ustawy o rehabilitacji osoba zaliczona do grupy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może być
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta