Jaka danina od odsetek wypłacanych przez pool leadera
Finansowanie w formie cash poolingu ma wiele zalet, jednak może powodować znaczne komplikacje podatkowe, zwłaszcza gdy uczestnikami takiej struktury są spółki z różnych krajów
Krzysztof Gil
Jagoda Pośpiech
Choć żadna z obowiązujących ustaw nie zawiera przepisów regulujących instytucję cash poolingu, popularność takiego sposobu finansowania w ostatnich latach znacznie wzrosła. Co za tym stoi?
Argumentów można znaleźć wiele, a wśród najistotniejszych: optymalne wykorzystanie środków finansowych, ograniczenie kosztów finansowania zewnętrznego czy wysoki stopień elastyczności dokonywanych rozliczeń. Taki sposób rozliczania niesie jednak ryzyko podatkowe.
Obowiązki związane z zapłatą podatku
Zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), dochody nierezydentów, czyli podatników nieposiadających na terytorium naszego kraju siedziby lub zarządu, mogą podlegać w Polsce tzw. podatkowi u źródła. Zdarza się tak m.in. w przypadku uzyskiwanych przychodów z odsetek, należności licencyjnych czy dywidend.
W przypadku umów cash poolingowych problem pobrania podatku u źródła pojawia się, gdy w umowie uczestniczą nie tylko krajowe podmioty. Polski podatnik, wypłacając odsetki na rzecz zagranicznego pool leadera z tytułu wykazanego salda ujemnego, powinien zgodnie z przepisami krajowymi potrącić od nich podatek u źródła. Podobnie, otrzymując odsetki od innych uczestników porozumienia z tytułu wykazanego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta